به طرفداران ایرانی وارکرافت خوش آمدید...

تاریخچه ی بازی وارکرافت

تاریخچه ی بازی وارکرافت

تاریخچه ی وارکرافت

وارکرفت (به انگلیسی: Warcraft) نام یک مجموعه بازی ویدئویی، کتابهای داستانی و فیلم و دیگر رسانه‌ها، محصول کمپانی بلیزارد انترتینمنت می‌باشد. نام این بازی در فارسی به «هنر جنگ»و «جنگ پیشه» ترجمه شده است که تا کنون پنج بازی از سری وارکرافت منتشر شده است.

وارکرافت: ارک‌ها و انسان‌ها

اولین نسخهٔ این بازی در سال ۱۹۹۴ با عنوان وارکرافت: ارک‌ها و انسان‌ها (به انگلیسی: Warcraft: Orcs & Humans) برای رایانه‌هایی که از مایکروسافت داس استفاده می‌کردند روانه بازار شد و نسخهٔ متناسب با رایانه‌هایی که از مکینتاش استفاده می‌کردند در سال ۱۹۹۶۶ منتشر شد، که در زمان خود  تحوّلی شگرف در صنعت بازی استراتژی همزمان به وجود آورد.

با اینکه وارکرافت: ارکها و انسان‌ها اولین بازی استراتژی چند نفره نبود ولی باعث شد که بلیزارد به این فکر بیفتد که بازی‌های چند نفرهٔ گسترده‌تری برای آینده نیاز هست و این خشت اول ساخت بازی دنیای وارکرافت بود.

 وارکرافت ۲: جریان تاریکی 

پس از موفقیت نسخهٔ اول، شرکت بلیزارد در سال ۱۹۹۵ نسخه دوم بازی را با عنوان وارکرافت ۲ : جریان تاریکی به انگلیسی Warcraft II: Tides of Darkness تحت سیستم‌عامل ویندوز 95  ساخت که موفقیت نسخه اول را تکرار کرد.

وارکرافت ۲: آنسوی دروازه سیاه 

 شرکت بلیزارد پس از نسخه جریان تاریکی در سال ۱۹۹۶ نسخه گسترش یافته و تکمیل شدهٔ وارکرافت ۲ را با عنوان وارکرافت ۲: آنسوی دروازه سیاه را  عرضه کرد.

وارکرافت ۲: ویرایش بتل.نت 

 با گسترش شبکهٔ جهانی اینترنت و سرویس‌های خدماتی بازی‌های آنلاین همانند پلاتو، نسخهٔ تحت شبکه جهانی این بازی نیز با سرویس بتل دات نت در سال ۱۹۹۹ با عنوان وارکرافت ۲: ویرایش بتل دات نت به انگلیسی ( Warcraft II: Battle.net Edition) روانه بازار شد.

وارکرافت ۳: پادشاهی آشوب 

نسخه سوم وارکرافت تحت عنوان وارکرافت ۳: پادشاهی آشوب به انگلیسی Warcraft III: Reign of Chaos در سال ۲۰۰۲ تولید و عرضه  شد که به موفقیت چشمگیری دست یافت و بازی سال شناخته شد.

وارکرافت ۳: تخت یخ‌زده 

 در سال ۲۰۰۳ و در پی تکمیل موفقیت‌های قبلی وارکرافت ۳: تخت یخ‌زده  به انگلیسی Warcraft III: The Frozen Throne به عنوان نسخهٔ گسترش یافته عرضه شد.

این بازی یکی از مهم‌ترین بازی‌های حال حاضر جهان به شمار می‌رود و در مسابقات WCG و ESWC همواره حضور دارد و بازیکنان حرفه‌ای آن از این راه کسب در آمد می‌کنند. سرعت بالا در تصمیم‌گیری،  تصمیم‌های مناسب و عکس العمل‌های سریع استراتژیکی از عوامل مهم موفقیت در این بازی به شمار می‌روند. این بازی فشار فکری بسیار زیادی بر بازیکن وارد می‌کند و می‌توان آن را با ورزشی مثل شطرنج مقایسه نمود.

دنیای وارکرافت

در سال ۲۰۰۴ شرکت بلیزارد انترتینمنت بازی چند نفره آنلاین نقش آفرینی دنیای وارکرافت (به انگلیسی: World of Warcraft) را روانه بازار کرد که تا به حال با استقبال بالغ بر ۱۲ میلیون مشترک در سر تا سر جهان در سال ۲۰۱۲ مواجه شده‌است.

در سال ۲۰۰۶ بسته تکمیلی دنیای وارکرفت: جنگ‌های صلیبی سوزان را منتشر کرد.

در سال ۲۰۰۸ نیز بسته تکمیلی دیگری به نام دنیای وارکرفت: خشم پادشاه لیچ منتشر کرد.

در سال ۲۰۱۰ نیز یک بسته تکمیلی دیگر دنیای وارکرفت: کاتاکالیزم منتشر شد.

در سال ۲۰۱۲ نیز یک بسته تکمیلی دیگر دنیای وارکرافت:مه‌هایی از پانداریا را منتشر کرد.

در دسامبر ۲۰۱۴، دنیای وارکرفت: جنگ سالاران درینور نیز منتشر شد.

قلب سنگی: قهرمان وارکرافت

قلب سنگی: قهرمان وارکرافت (به انگلیسی: Hearthstone: Heroes of Warcraft) آخرین بازی این سری، یک بازی کارتی است.

رمان‌ها

جلد اول:سه‌گانه نبرد باستانیان (چشمهٔ جاودانگی) - اثر «ریچارد ناک» 

 مجموعهٔ کتاب‌های وارکرفت، با سه گانهٔ: نبرد باستانیان، شروع شد. جلد اول این سه‌گانه به قلم ریچارد ناک (Richard A Knaak) منتشر شد. سه گانهٔ نبرد باستانیان، مقدمه‌ای بود برای شروع شدن دنیای فانتزی وارکرفت. ریچارد ناک با شروع این مجموعه، راه را برای ادامه دادن داستان‌های دیگر که بعداً توسط خودش و اشخاص دیگری نوشته شدند، باز گذاشت. داستان این مجموعه بدین صورت آغاز می‌شود که کراسوس و رونین (از شخصیت‌های اصلی داستان) به وسیلهٔ آشوبی در زمان به ده هزار سال گذشته باز می‌گردند. این در حالی است که آنها ویرانی کوئل تالاس و دالاران را توسط شاهزاده خائن، آرتاس منتیل دیده‌اند. آنها به زمان اولین هجوم لژیون به ازراث (Azeroth) باز می‌گردند. در زمانی که چشمهٔ جاودانگی پر قدرت هنوز وجود داشت و الف‌های کوئلدوری یا الف‌های شب بر گرداگرد آن می‌زیستند. کراسوس و شاگردش رونین، در ابتدا تصمیم می‌گیرند که هیچ کاری انجام ندهند، مبادا که به تغییراتی در آینده منجر شود. اما بعد در می‌یابند که ساختن آینده بدون دخالت آنها امکان‌پذیر نیست و آنان خود بخشی از گذشتهٔ آینده‌اند! برخی می‌گویند که این کتاب ادامهٔ کتاب روز اژدها است و با خط سیر داستان با شکستن زمان یا فلش بک، به عقب بر می‌گردد. از جمله شخصیت‌های اصلی این کتاب عبارت اند از:کراسوس (کوریالسترسزا)، رونین، ملفاریون، سناریوس، ژاویوس، واروژان، تیرانده، لرد روانکراست، هاکار تازی بان، براکسیگار، سارگراس و البته مرگبال.

جلد دوم:سه‌گانه نبرد باستانیان (اهریمن روان) - اثر «ریچارد ناک»

دومین جلد سه‌گانه: نبرد باستانیان، نوشتهٔ ریچارد ناک، ادامهٔ جلد چشمهٔ جاودانگی است. این کتاب شامل وقایع مهمی است که در تاریخ وارکرفت از یاد نمی‌روند. همچون بازگشت لرد ژاویوس، مبارزهٔ اژدهایان علیه لژیون سوزان و مهم تر از همه ساخته شدن اهریمن روان به دست نلثاریون، اژدهای سیاه که بعدها به مرگبال مشهور شد (شخصیت اصلی در cataclysm) در این کتاب شاهد توصیف‌های زیبایی از جنگ‌های الف‌های کلیمدور در برابر لژیون آتش هستید؛ و حضور رونین، کراسوس، ایلیدن و ملفاریون در این جنگ‌ها جذابیت بیشتری به داستان می‌بخشد. در این داستان دست چپ سارگراس یعنی آرکیماند وارد ازراث می‌شود و با تدبیر و زیرکی فوق العادهٔ او، نقشه‌های سارگراس عملی می‌شود؛ ولی ساخته شدن اهریمن روان چیزی است که نه لژیون آتش، نه الف‌های مقاومت کننده در برابر لژیون و نه حتی اژدهایان آن را پیش بینی نمی‌کردند. کراسوس بیش از این نمی‌تواند در برابر فاش شدن اسرار آینده مقاومت کند ... در این داستان تقابل کاراکترها از لذت بخش‌ترین قسمت‌های داستان به شمار می‌روند. از جمله رویارویی نلثاریون و ملفاریون و رویارویی دوباره ملفاریون و لرد خاویوس. از جمله شخصیت‌های اصلی این کتاب عبارت اند از: مرگبال، کراسوس، براکسیگار، رونین، دسدل استارای، تیرانده، ملیگوئس، ملفاریون، جارود و ژاویوس.

جلد سوم:سه‌گانه نبرد باستانیان (شکافت) - اثر «ریچارد ناک»

ریچار ناک با تألیف جلد سوم، تریلوژی سه‌گانه نبرد باستانیان را به پایان رسانید. در این کتاب تمام کلیمدور متوجه خطر لژیون شده و همگی با تمام قدرت به طرف زین آشاری و دروازهٔ عبور اهریمنان، هجوم می‌آورند. این در حالی است که آرکیماند و منراث، با تمام قوا لژیون را هدایت کرده و جنگی تمام عیار بین مهاجمان و مدافعان شکل می‌گیرد. در این بین، اژدهایان کار سخت تری پیش رو دارند. چرا که هم باید از نلثاریون بر حذر بوده و هم به فکر چاره‌ای برای مقابله با لژیون باشند. سناریوس نیمه خدایان باستانی را احضار کرده و در برابر لژیون که هر لحظه قدرتمند تر می‌شود، قد علم می‌کند. دوئل نیمه خدای حافظ جنگل‌ها، مالورنه با فرمانده نیرومند لژیون، آرکیماند، صحنه‌ای به یاد ماندنی را در ذهن رزمندگان ثبت می‌کند ... از جذاب‌ترین قسمت‌های داستان هنگامی است که توجه سارگراس به اهریمن روان معطوف می‌شود و به آن طمع می‌کند. از جمله شخصیت‌های اصلی این کتاب عبارت اند از: الکستراسزا، رونین، ملفاریون، مرگبال، جارود، مایِو، کراسوس، براکسیگار، مانوراث، تیرانده، وشی (واشج)، داث رومار، واروژان، ارکیماند و همچنین ملکه اژارا.

جلد چهارم:طلوع هورد - اثر «کریستی گولدن»

سه گانهٔ نبرد باستانیان، در ازراث به وقوع پیوست. اما طلوع هورد در دنیای جدیدی است به نام درانور { در WOW به Outland معروف است} دنیایی که سراسر از آن بوی اسطوره‌های کهن به مشام می‌رسد. این داستان زندگی اورک‌ها را بازگو می‌کند. قبل از اینکه تغییراتی در آنها بوجود آید و در ازراث با این شمایل پدیدار شوند. این کتاب حکایتی است از شرافت، اصالت، خیانت، درایت و شهوت که اورک‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کردند. داستان از مقدمه‌ای بسیار جالب و خواندنی در مورد سرگذشت اردارها (Eredar) در دنیای آرگوس شروع می‌شود که ماهیت حقیقی دو ابر اهریمن بزرگ، آرکیماند و کیل جیدن، را بیان می‌کند و همچنین سرنوشت ولن (Velen). و به وجود آمدن و شکل گیری درنای‌ها (Draenei). داستانی اصیل از خون و شرف و افتخار... وقتی که باید در بدترین شرایط، بهترین‌ها رو انتخاب کرد. وقتی که بین دوستی و خیانت باید انتخاب کرد. وقتیکه بین شرافت و مسئولیت باید انتخاب کرد ... طلوع هورد در واقع کتابی است که به قلم ترال، پسر دوروتن، نوشته شده. گهگاه نقل قول‌های جالب از ترال در سر فصل کتاب دیده می‌شود. شخصیت‌های مهم داستان عبارتند از: کیل جیدن، دوروتن، اورگریم دوم همر، نرژول (لیچ کینگ آینده)، گولدان، سیاه‌دست و ولن

جلد پنجم:آخرین نگهبان - اثر «جف گراب»

اولین نبرد لژیون با ساکنان ازراث، بسیار هولناک بود. با آنکه هنوز سارگراس پا بر ازروث ننهاده بود، اما دفع حملهٔ لژون با بهایی دردناک همراه بود: از دست رفتن چشمهٔ جاودانگی آیا ملفاریون و دیگر دلسوزان ازراث نگران حملهٔ دوبارهٔ لژیون نیستند؟ آیا آنها حاضر هستند بزرگترین خطر، یعنی رسیدن سارگراس به ازراث را به جان بخرند؟ آیا قدرتی هست که بتواند از ازراث تا ابد محافظت کند؟ چگونه؟ محفل تریستیفال تشکیل شد. این محفل نگهبانی برای ازراث تعیین می‌کرد که قدرت و توان چشمه جاودانگی در او تجلی دوباره‌ای داشته باشد. تا اینکه نگهبانی قدرتمند به نام آئگوین پدیدار شد ... و بعد از او پسرش، مدیو ... چه کسی زندگی خود را فدای وظیفه اش می‌کند؟ چه کسی از روی ترحم استادش را به قتل می‌رساند؟ و کی دو سایه دارد؟ این داستان در حیطهٔ استورم ویند (Stormwind) قبل از ویران شدن اتفاق می‌افتد؛ و اسرار درون برج کارازان را فاش می‌سازد. از شخصیت‌های اصلی کتاب می‌توان از مدیو، لوتار، خادگار، شاه لیان، ائگوین و گارونا نام برد.

جلد ششم:امواج تاریکی - اثر «آرون روزنبرگ»

داستان این کتاب ادامهٔ داستان آخرین نگهبان است. با مرگ مدیو و پیشروی هورد، فشار نیروهای هورد به نیروهای انسان‌های آراثوری در استورم ویند بیشتر می‌شود. شاه لیان به قتل می‌رسد و مقاومت استورم ویند در هم شکسته می‌شود. لوتار، خادگار و بازماندگان استورم ویند که واریان شاهزاده نیز میان انهاست به سمت لردران عزیمت می‌کنند. لوتار قصد دارد تا شاه ترناس و دیگر حکمرانان لردران را علیه هورد متحد کند. زیرا خطر هورد را با چشم دیده و از قدرت آنان با خبر است. از طرفی اورگریم دوم همر جنگ‌سالار هورد، بلک هند و حامیانش را کشته و شورای سایه را نیز منحل کرده و جنگ سالار هورد می‌شود. حال هورد با ریاست دوم همر، راه جدیدی در پیش گرفته: فتح تمامییِ قاره. از طرف دیگر کینه‌های دیرینهٔ الف‌های برین و ترول‌های جنگلی، آنها را بعد از صدها سال روبروی هم قرار می‌دهد. هورد یا متحدین؟ هورد به دنبال خانه می‌گردد و می‌خواهد از آوارگی نجات پیدا کند و متحدین برای حفظ زمین هایشان می‌جنگند. نخستین رویارویی هورد و متحدین چه نتیجه‌ای در بر خواهد داشت؟ به جز این جنگ بزرگ، اتفاقات مهم دیگری نیز به وقوع می‌پیوندد. از جمله پایان کار گولدان و سیاست همکاری پرنولد با هورد. شخصیت‌های مهم داستان: آندوین لوتار، اورگریم دوم همر، خادگار، تورالیون، آلریا ویند رانر، شاه ترناس، لرد آنتونیداس ، کوردران، زولجین، ژولهد و پرنولد.

این داستان را می‌توانید در بازی وارکرفت ۲: امواج تاریکی دنبال کنید.

جلد هفتم:آن سوی درگاه سیاه - اثر «آرون روزنبرگ»

آنسوی درگاه سیاه، ادامهٔ کتاب امواج تاریکی است. با پیروزی متحدین بر هورد، خادگار و تورالیون و دیگر متحدین برای نابودی کامل هورد، تصمیم می‌گیرند که پایگاه اورک‌ها در درانور را نابود کنند. تورالیون و خادگار با ارتش بزرگی به آن سمت درگاه سیاه و به درانور می‌روند. اما گورفیند با متقاعد کردن قبایل دیگر، فکرهایی در سر دارد. او به طلسم‌های مدیو دست پیدا می‌کند و دروازه‌های متعددی را می‌گشاید. اما این دروازه‌ها موجب بی‌ثباتی درانور شده و آن سرزمین را تا مرز نابودی به پیش می‌برد. از طرف دیگر دروازه‌ای که درانور را به ازراث متصل می‌کرد را نابود می‌شود؛ بنابراین متحدین در درانور به دام می‌افتند. آنها تصمیم می‌گیرند که تا آخرین قطرهٔ خونشان مبارزه کنند تا هم نوعانشان در آن طرف درزوازه دیگر با خطر هورد روبرو نشوند. در پایان نرژول با فدا کردن همه تنها کسی است که فرار می‌کند و به دنیای جدیدی می‌رسد. دنیایی که در ان کیل جیدن منتظرش است. این کتابدر واقع سرنوشت بقای هورد از جنگ دوم را نشان می‌دهد و سرنوشت کسانی که مقابل هورد ایستادند. شخصیت‌های مهم: خادگار، تورالیون، داناث، رکسار، الریا، کوردران، کارگاث، گورفیند، فنریس، گرام هل اسکریم، کیلروگ و صد البته مرگبال. این داستان را در بازی وارکرفت ۲: آن سوی درگاه سیاه (نسخهٔ ارتقاء دهندهٔ امواج تاریکی) دنبال کنید.

جلد هشتم:روز اژدها - اثر «ریچارد ناک»

با برکنار شدن پرنولد از حکومت آلترک، شخصی نجیب به نام لرد داوال پرستور (Lord Daval Prestor) نامزد حکمرانی بر آلترک می‌شود. این شخص در واقع همان مرگبال است که برای زیر نظر داشتن متحدین به این قالب در آمده. کراسوس - کوریالستراسزا - از همان ابتدا به او مشکوک بوده. اما خیلی دیر به راز او پی می‌برد. مرگبال، درواقع شخصیت پشت پردهٔ قبیلهٔ دراگن ماو (Dragonmaw) و نکروش Skullcrusher است و کنترل اژدهایان قرمز را به دست دارد. ماجرای اصلی این داستان به نبرد گریم باتول (Grim Batol) است که کراسوس و رونین و جمعی از جادوپیشگان دالاران، با فاش شدن راز مرگبال برای نجات اژدهایان قرمز و ملکه الکسستراسزا، می‌شتابند و نشان اهریمن روان به دست رونین نابود می‌شود. شخصیت‌های اصلی داستان: مرگبال، رونین، کراسوس، وریسا ویند رانر، نکروش، الکسستراتزا، ایسرا، نوزدرمو و ملیگوئس از جنون برگشته.

جلد نهم :Lord of Clans (ارباب قبایل) - اثر «کریستی گولدن»

این کتاب سرگذشت اورکی را نشان می‌دهد که به دست انسان‌ها بزرگ می‌شود و به او نام ترال به معنای برده را می‌دهند. ترال ه فرزند دوروتن ودراکا زمانی که والدینش کشته می‌شوند توسط انسانی به نام بلک مور پیدا می‌شود بلک مور در نظر دارد از او برای نقشه‌هایش استفاده کند. اما با بزرگ شدن ترال کارها به خوبی پیش نمی‌رود و ترال فرار می‌کند تا با آشنا شدن بیشتر با اورک‌ها فرهنگ مادریش جنگ‌سالاری هورد را از دوم همر بگیرد و مردمش را رهبری کند. از شخصیت‌های اصلی کتاب می‌توان به ترال، تارثا، گرام هل اسکریم، دوم همر، درک تار و بلک مور اشاره کرد.

جلد دهم:Of Blood and Honor (از خون و افتخار)، نویسنده: کریس متزن

این کتاب بیانگر انتخابی سخت برای یک انسان بین شرافت و باقی ارزش هاست. زمانی که تیروئین همه چیز و همه کس را فدای شرافتش می‌کند. این کتاب نشانگر نفرت عمیق انسان‌ها از هورد است. انسان‌هایی که عزیزانشان را به خاطر هورد از دست داده‌اند، به نظر حتی هم نوع خود را به خاطر دوستی با یک اورک مجازات می‌کنند. از جمله شخصیت‌های اصلی این کتاب تیروئین، ایتریگ، آردن، ترال، داث روهان و بارتیلیوث.

 11.Arthas - Rise of the Lich King (آرتاس:ظهور لیچ کنیگ)نویسنده کریستی گولدن

 12.Cycle of Hatreds (دایره نفرت)

 13.Stormrage (استرمریج) - نویسنده ریچارد ناک

پس از جنگ کوه هایجال زمانی که الف‌های شب برای بار دوم ازورث را از دست لژیون سوزان نجات می‌دهند و برای بار دوم شکست سنگینی را بر لژیون وارد می‌کند به دنبال راهی برای برگرداندن جاودانگی از دست رفته خود هستند. وضعیت نوردیراسل نامشخص است پس برخی دریودها پیشنهاد می‌دهند تا درخت جهان جدیدی بنا کنند. ثورا تبر عمویش براکسیگار را به ارث برده و با دیدن کابوس تصور می‌کند که ملفاریون باعث مرگ عمویش شده، مه جهان را گرفته و دشمنی خبیث بر ایسرا سیمای رؤیا غلبه کرده و رؤیا را در دست دارد و روز به روز به شمار قربانیان ان افزوده می‌شود. ملفاریون، لیچ کینگ، ترال، سیلوانس، کراسوس، اعضای شورای کرین تور و حتی رمولوس پسر سناریوس جز این قربانیانند. در این شرایط که ملفریون رو به مرگ می‌رود فاندرال ریاست دریودها را بر عهده گرفته و تلدراسیل را بنا نهاد.

 14.The Night Of The Dragon (شب اژدها)، نویسنده: ریچارد ناک

15.Thrall.Twilight of the Aspects (ترال. شفق سیمایان)، نویسنده: کریستی گولدن

16.The Shattering.Prelude to Cataclysm (فروپاشی. آغاز تحول)، نویسنده: کریستی گولدن

17. Wolfheart (گرگ دل)، اثر:ریچارد ناک

18. Jaina Proudmoore: tides of war (جینا پرادمور: امواج نبرد)، نویسنده: کریستی گولدن

19. Vol'jin: Shadows of the Horde(وولجین سایه‌های هورد)، اثر:مایکل استاکپول

20.war crimes(جرائم جنگ)، اثر: کریستی گولدن

4.1666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز مطلب: 4.17 ستاره (3 نظر)

نظرات (0)

هیچ نظری تاکنون ثبت نشده است؛ شما نخستین نفر باشید.

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. نظرات مهمان پس از تایید مدیر کل وبسایت نمایش داده خواهند شد. پیشنهاد می کنیم که در وبسایت ما ثبت نام نموده و یا وارد شوید.
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت